Badania dowodzą, iż inteligentni ludzie mają skłonności do chaosu, chodzenia późno spać i przeklinania.
Często przeklinasz, twoje mieszkanie wygląda jak wysypisko śmieci w Bangladeszu, długo wylegujesz się w łóżku, a lista twoich przyjaciół nie jest zbyt długa? Na pierwszy rzut oka nie świadczy to dobrze o tobie. Ale tylko na pierwszy, bowiem wszystkie te rzeczy wg naukowców świadczą o wysokiej inteligencji.
Inteligencja jest chaotyczna
Badania na uniwersytecie Minnesota sugerują, że inteligentni ludzie w ponadprzeciętny sposób żyją i pracują w swoistym nieładzie. Kto spędza mniej czasu na sprzątaniu, ten ma więcej czasu na rzeczy ważniejsze – na tej zasadzie działa nasz mózg. Badania udowodniły również, że nieuporządkowane otoczenie sprzyja kreatywnym procesom w mózgu.
Psycholożka Kathleen Vohs wyjaśnia:
„Nieuporządkowane otoczenia zdają się nas inspirować do tego, aby wychodzić poza znane nam schematy i dzięki temu rozwinąć nowe, swieże pomysły. Z kolei uporządkowane biurko sprzyja tradycyjnemu myśleniu i sprawia, że nawet w przypadku myślenia nie idziemy na ryzyko”.
Inteligencja jest nocnym markiem
Kto późno chodzi spać, ten prawdopodobnie jest bardziej inteligentny od innych. Badania znalazły wspólny mianownik dla bycia sową i posiadania wyższego ilorazu inteligencji. I pomimo iż istnieje stereotyp, że genialni ludzie wstają o 5.00 rano, to jest też cała rzesza wybitnych osobistości, które do późnej nocy nie chodziły spać – jak np. Charles Darwin, Charles Bukowski, Franz Kafka, Winston Churchill, J.R.R. Tolkien czy też Marcel Proust.
To całkiem dobrowe towarzystwo…. Ale „towarzystwo” tylko na papierze, gdyż:
Inteligencja jest samotnikiem-indywidualistą
Psycholodzy przeprowadzili wieloletnie badania na grupie 18-24-latków. Głównym zagadnieniem badania było, jak mają się do siebie wysokie IQ i kontakty społeczne. A odpowiedź? Większość ludzi jest szczęśliwsza, im więcej czasu spędzają z innymi. U ludzi inteligentnych jest inaczej – ich raczej dodatkowe towarzystwo unieszczęśliwia. Powodem tego może być fakt, że wraz ze wzrostem inteligencji przypuszczalnie zmniejsza się zależność od innych w naszym nowoczesnym świecie.
Inteligencja klnie jak szewc
Tylko imbecyle przeklinają. Ludzie z ograniczonym zasobem słownictwa. Okazuje się, że to stereotyp. Eksperymenty pokazały coś innego. Im więcej przekleństw na minutę, tym lepsze wyniki w testach IQ. Im bardziej jesteśmy obeznani z przekleństwami, tym większe umiejętności retoryczne posiadamy i wcale nie świadczy to o werbalnych deficytach.
Ok, w takim razie idę teraz posprzątać, gdyż wieczorem przychodzą goście na kolację, a jeszcze muszę się wcześniej położyć spać..:)
Bardzo ciekawy artykuł, nie spodziewałem się, że osoby z wysokim IQ klną aż tak bardzo.