Co to są telomery i jakie jest ich zadanie?
Telomery, czyli zakończenia chromosomów.
Naukowcy w końcu odkryli, jak przy podziale komórek chroni się nasz materiał genetyczny, czyli DNA, i jak ten mechanizm obronny oddziałuje na zdrowie, choroby i procesy starzenia. Udowodniono, że każdy chromosom zakończony jest „czapeczkami”, których zadaniem jest ochrona naszego materiału genetycznego przed utratą informacji w trakcie podziału komórek. Te „czapeczki” to telomery, które z każdym podziałem komórki stają się coraz krótsze, a proces ten ściśle wiąże się z procesem starzenia. Im krótsze telomery, tym bardziej niestabilny i podatny na choroby jest chromosom, czyli nośnik materiału genetycznego. Skutkiem tego mogą być uszkodzenia i stany zapalne chromosomu, które powodują starzenie się komórki. To by wytłumaczało, dlaczego w drugiej połowie życia chorujemy znacznie więcej. Jeśli telomery całkowicie się zużyją, komórka umiera.
Najłatwiej jest to sobie wyobrazić to sobie na przykładzie skserowanego dowodu osobistego. Pierwsza kopia jest zazwyczaj wyraźna – widać dobrze tekst, jak i zdjęcie. A teraz skopiujmy „kopię” dowodu osobistego. Otrzymaną kopię skopiujmy jeszcze raz itp. itd. Z każdą kolejną kopią obraz staje się coraz mniej wyraźny, a tekst coraz bardziej nieczytelny. Podobne zjawisko zachodzi przy podziale komórek. Tyle że „ksero” to podzielone („skopiowane”) komórki.
Telomeraza – źródło młodości komórek
Naukowcy zidentyfikowali enzym, który przy podziale komórek „wypełnia” telomery, a tym samym je wydłuża. Enzym ten nazwano telomerazą. Udowodniono, że proces wypełniania telomerów redukuje oznaki starzenia się komórek. Stąd też telomerazę nazywa się również enzymem nieśmiertelności. W przeciwieństwie do filozofii Anti-Aging mówimy tutaj o procesie odwróconego starzenia, czyli prawdziwym RE-AGING! Komórki się odmładzają, a wraz z nimi nasze organy wewnętrzne. Dzięki tym sensacyjnym wynikom badań wiemy, że wysoko skoncentrowany i czysty ekstrakt z kłącza traganka (Astragalus) stymuluje telomerazę.
Krótkie telomery zwiększają ryzyko następujących schorzeń:
- alergie, słaby system immunologiczny
- Alzheimer
- zapalenie stawów
- borelioza
- podwyższony cholesterol (LDL)
- choroby jelit (zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, problemy z trawieniem)
- depresja
- cukrzyca i jej następstwa
- przeziębienie
- wyczerpanie, zmęczenie, osłabienie organizmu
- choroby skóry
- zmarszczki
- choroby serca (zawał, wysokie ciśnienie krwi, choroba wieńcowa, zapalenie mięśnia sercowego)
- infekcje
- nowotwory
- uszkodzenia wątroby
- zwyrodnienie plami żółtej
- stwardnienie rozsiane
- nocne poty
- atopowe zapalenie skóry
- zapalenie nerek i pęcherza
- osteoporoza
- choroby prostaty
- reumatyzm
- bóle pleców (dysków)
- spadek libido
- zaburzenia snu
- wylew (udar mózgu)
- łuszczyca
- spadek wydajności organizmu podczas uprawiania sportu
- zwolnienie metabolizmu
- stress (nałogi, niepokój, choroby psychiczne)
- nadwaga i niedowaga
- grypa wirusowa
- choroby wirusowe (CMV, HIV, wirus opryszczki)
- spowolnione gojenie się ran
Jak aktywować telomerazę i chronić się przed starzeniem się komórek?
O tym w kolejnym wpisie.